31 jul Groot Klein Zundert
[2025] Trappistenbrouwerij De Kievit van Abdij Maria Toevlucht komt deze maand met een bijzondere, want eenmalige, uitgave van haar Zundert 4 Refterbier Trappist. Voor het eerst is het refterbier gebotteld in een grote 75 cl fles. Dat past eigenlijk wel bij zo’n tafelbier. Het is immers een bier dat bedoeld is om te delen tijdens de maaltijd. Normaal gesproken is het bier alleen in kratten met 33 cl flessen verkrijgbaar in de winkel van de abdij. Het is rond de introductie ook een keer van de tap beschikbaar gekomen. Zundert 4 van de tap, wat een traktatie! Wat de eenmalige editie in 75 cl fles helemaal bijzonder maakt, is dat ze exclusief verkrijgbaar is bij geselecteerde filialen van de Belgische supermarkt Colruyt. De gelimiteerde oplage is het resultaat van besprekingen die al een jaar geleden van start gingen.
Het woord ‘refter’ verwijst naar de eetzaal in een klooster. De hoofdmaaltijd eten de broeders en hun gasten ’s middags. Een licht bier is dan goed te verteren, een zwaarder bier is minder op z’n plaats. Dat slaat een wak in de middag.
Wie meer wil weten over de eetcultuur binnen Abdij Maria Toevlucht, komt helemaal aan z’n trekken in het boek ‘Proeft en ziet’ dat de broeders afgelopen mei publiceerden, ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de abdij. In een terugblik geeft Dirk de Heer een boeiend inkijkje in de keuken en de rol van maaltijden in het klooster. Die maaltijden waren in het begintijden van de abdij behoorlijk karig. Het was niet zo beperkt als in de tijden van Dom Lestrange, rond de start van de orde in de 17e eeuw, maar rijkelijk beladen is de kloostertafel niet. Dat hoeft ook niet. Je treedt niet in voor het fysieke voedsel, hoe belangrijk dat ook is. Dat de kloostermaaltijden buitengewoon smakelijk kunnen zijn, blijkt uit de recepten van kloosterkok Fran Raffo die in het boek staan. De broeders eten geen vlees van viervoeters en meestal vegetarisch, maar wel zeer gevarieerd. Wat te denken van een aubergine curry met geroosterde kikkererwten of een hutspot van geposte zoete aardappel en pastinaak?
In het boek staan ook recepten voor gerechten die passen bij de bieren van de brouwerij. Een van de verrassendste vind ik een gerecht dat z’n basis heeft in de Bier en Spijsspecialisatie van StiBON en de Academie voor Gastronomie: witte chocolade cheesecake met lemoncurd en gemberkoekjes. Die taart gaat verbazend goed samen met het Zundert 4 Refterbier. De combinatie toont aan dat een licht bier toch kan staan als een huis.
Het jubileumboek heeft ook een melancholieke kant. Het is namelijk ook een afscheid. De broeders hebben de moeilijke en zware beslissing genomen om het monastieke leven in Zundert te voltooien. Eind deze maand sluit de abdijwinkel en is de laatste openbare kerkdienst. Dat daarmee de toekomst van de brouwerij ook onzeker is, is niet meer dan een bijzaak. Monniken leven immers niet om te brouwen, ze brouwen om te leven. En dat bewijzen ze met deze grote fles ‘Klein Zundert’, zoals ik het refterbier ook wel eens noem. Klein Zundert is de naam van het buurtschap waar de abdij gevestigd is.
Sorry, het is niet mogelijk om te reageren.